Фрагменти: Архів Розстріляного Відродження, том 1


Матеріали архівно-слідчих справ українських письменників 1920-1930-х ро­ків Зі свідчень Михайла Миколайовича Ялового від 28 липня 1933 року


Після наради Харківського центру в кінці липня 32 року, де було прийнято установку на підготовку збройного повстання, на другий день потому у мене на квартирі (будинок «Слово») зібралася нарада в складі: ЯЛОВИЙ, ЕПІК, СЕНЧЕНКО, КОПИЛЕНКО, ПАНЧ, ЙОГАНСЕН і СЛІСАРЕНКО. Після моєї доповіді про постанову Харківського центру було ухвалено рішення: дати по лінії всіх повстанських зв’язків установку переключитися в роботі на підготовку до повстання. ЕПІКУ й СЛІСАРЕНКУ було доручено поговорити з членами контрреволюційної організації в керівництві ВУСОР’а про необхідність, по можливості, максимального бронювання бойових припасів для оснащення повстанських кадрів на місцях. ПАНЧУ було доручено зв’язатися зі ЩЕРБИНОЮ (редактор газети «Червона Армія»), аби спробувати дістати через нього зброю. Я й КОПИЛЕНКО домовилися з СЕНЧЕНКОМ, що той негайно виїде до Краснограда, аби налагодити там перехід роботи до підготовки збройного повстання по лінії моїх і його там зв’язків. До того ж я дав йому вихід на с. Карлівку до Г. ШПИКИ, на с. Михайлівку до КИСЛИЦІ і на своє рідне село Дар-Надежда до І. СОЛОХИ. Копиленко був зобов’язаний зв’язатися з ПИЛИПЕНКОМ для можливої необхідності контактування й налагодження роботи з плужанськими повстанськими кадрами.

На початку жовтня відбулася нарада ваплітянського ядра контрреволюційної організації на квартирі в М. ХВИЛЬОВОГО (будинок «Слово»). На нараді були присутні: ХВИЛЬОВИЙ, КУЛІШ, ДОСВІТНІЙ, ВИШНЯ, ЯЛОВИЙ, ЯНОВСЬКИЙ, КОПИЛЕНКО, ЕПІК, ПАНЧ і СЛІСАРЕНКО. На нараді було ухвалено: виділити групу в складі ХВИЛЬОВОГО, ДОСВІТНЬОГО й ВИШНІ для обліку й керівництва повстанськими вуссоровськими кадрами. ВИШНІ було доручено підтримувати зв’язок від ваплітянської групи з авіазаводом через КАЛІНІНА (інженера-конструктора). На КУЛІША та ЯНОВСЬКОГО було покладено обов’язок тримати зв’язок з ІРЧАНІВСЬКОЮ групою та групою КУРБАСА в «Березілі». ЕПІК отримав доручення з’їздити на Чернігівщину для налагодження там роботи по лінії його, ДОСВІТНЬОГО й ТИЧИНИ повстанських кадрів. Окрім того ДОСВІТНЬОГО й А. ЛЮБЧЕНКА було виокремлено для постійного зв’язку з Харківською групою ПОВ.