Вишня Остап

Вишня Остап


Найвідоміший гуморист України, другий після Т. Шевченка за обсягом тиражів. Завзятий мисливець

Кв.: 22  (під'їзд 2, поверх 3)
Роки життя: 1889-1956
Справжнє ім'я: Губенко Павло Михайлович
У 'Слові': 1930 - 1933
Місце народження: хут. Чечва, Полтавської губ. (нині Охтирський р-н Сумської обл)
Тварини: Собаки Лялька (Цацка), Гарна
На дошці Перші мешканці 30-ті рр. "Роліт"


25/12/1933

З протоколу допиту Пилипенка від 21.12.1931 р.:
"...Для совершения терактов намечены следующие террористические тройки: ПИЛИПЕНКО, ПАНЧЕНКО, ДЕСНЯК – объект ЧУБАРЬ; Остап ВИШНЯ, ДОСВИТНИЙ и СЛИСАРЕНКО организовывают покушение на ПОСТЫШЕВА […] ПОСТЫШЕВА должен был убить Остап ВИШНЯ на предполагавшемся приеме украинских писателей в ЦК…"

На допитах деякий час не піддавався, поговорюють, що навіть намагався шуткувати: "Може, мені ще зізнатися у зґвалтуванні Клари Цеткін?"

Після фізичного впливу змушений був написати наклеп на себе. Провів 10 років на Соловках, у 1937-му дивом урятувався від розстрілу.

1943

Живе в Києві в будинку “Роліт”. За ними продовжують стежити. В одній з останніх доповідних зазначається, що Вишня вже не становить загрозу для уряду та є хворою, слабкою людиною. Він пише «Самостійну дірку», де критикує українських націоналістів, а також вимушено шуткує щодо свого заслання (нібито його і не репресували взагалі).

І живе тепер Остап Вишня в раю, у карти грає та свербигуз їсть.
Оце найправдивіша правда про настоящого Остапа Вишню.

* * *

А що ж воно за Остап Вишня, що й тепер оце по більшовицьких газетах пише?
Ну, ясно, що це більшовицька фальшивка.

1955

Більшість репресованих була реабілітована в 1950-ті роки за запитами родичів. Задля реабілітації слідство викликало на допит тих самих людей, що в 30-ті робили наклеп. Нові свідчення мали вже зовсім протилежний характер: засуджена людина ніколи й не була помічена в антирадянських настроях і взагалі була чесним комуністом.

З протоколу допиту свідка Павла Губенка (Остап Вишня) від 07.07.1955 р.:

Питання: Ви знаєте Досвітнього Олександра Федоровича?
Відповідь: Так, Досвітнього я знаю.... Мені не відомо про помилки Досвітнього. Я його вважав хорошим членом партії, що стояв на правильних партійних позиціях.

07/07/1955

З протоколу допиту свідка Павла Губенка (Остап Вишня) від 07.07.1955 р.:

Питання: За скоєння яких злочинів Вас засуджено?
Відповідь: Жодних злочинів я не скоював. А засуджено мене було як учасника контрреволюційної організації та організатора замаху на колишнього секретаря ЦК КП(б)У Постишева. ...

Слідство за моєю справою вів слідчий Бордон. ... Оскільки я довго не давав потрібних свідчень, Бордон вирішив вплинути на мене фізично. Бордон мене переконував, що мої зізнання потрібні для комуністичної партії і радянського народу... Унаслідок психологічного й фізичного впливу на мене з боку слідчого я був змушений зводити наклепи на себе й на інших.

07/07/1955

Питання: Чи маєте Ви факти, коли українські націоналісти використовували літературні об'єднання та друковані органи, зокрема ВАПЛІТЕ, для антирадянської діяльності?

Відповідь: «Могли бути помилки націоналістичного характеру, яких письменники припускалися на сторінках журналів та книг, проте сказати, що ці літературні об'єднання були прихистком націоналістів, я не можу...»